Kombinace OpenJUMP + Civil3D

OpenJUMP je opensource informační geografický systém. V této chvíli budeme používat jen pár jeho funkcí a to hlavně načtení WMS dat hlavně ze serverů ČUZK. Pokud nemáte OpenJUMP, tak jej lze zdarma stáhnout přímo na webu k software, resp. na jejich sourceforge.com (http://www.openjump.org/, resp. http://sourceforge.net/projects/jump-pilot/files/OpenJUMP/1.8.0/). Doporučuji stahovat instalátor verze PLUS.

Pokud už máte OpenJUMP nainstalovaný, budeme potřebovat soubor, který je typu OpenJUMP project, de facto se jedná o soubor, ve kterém jsou uloženy adresy zdrojů WMS dat. Jeden takový soubor je například tady.

V tuhle chvíli pustíme OpenJUMP, pravděpodobně bude hlásit chybu, nevadí, nejspíše to souvisí s lokalizací, já se smířil s tím, že funguje anglicky :-)

Po spuštění otevřeme *.jmp soubor (File->Open Project)

wms01

Defaultně je nastavena ortofotomapa ČUZK, proto po úspěšném načtení *.jmp projektu by měla obrazovka vypadat následovně.

wms02

Pro pohyb na mapě podobně jako v CADu, doporučuji použít nástroj ručičky (pan).

wms03

Pomocí tohoto nástroje si zazoomujte a naposouvejte na správné místo. Jednotlivé mapy se přepínají v levém sloupci, jejich zobrazení (ve vrstvách) odpovídá pořadí v jakém ve sloupci jsou, takže například pokud máte zapnutou ortofotomapu a zároveň pustíte základní mapu 1:10 000, tak zkrátka pořád uvidíte ortofotomapu.

wms04

Po posunu a přiblížení na požadovaný pohled. Jej jednoduše vyexportujeme tímto postupem:

File->Save view as->Save View As Raster

wms05

Důlěžité!!! Při exportu je nutné zatrhnout Write world file.

wms06

 

V tuto chvíli naimportujeme png obrázek do souřadnic do Civilu (pozn. importuje se funkcí z mapu, takže v obyč AutoCADu to nefunguje! – resp. jakmile se jednou naimportuje, už se chová jako klasická obrázková reference). Import se provede funkcí MAPIINSERT. Pokud Vám po výběru obrázku Civil vypíše nulové souřadnice, tak jsou dvě možnosti, kde je chyba, buď není k obrázku vytvořen tzv. world file, nebo je cesta k němu moc dlouhá. Potom doporučuji zkopírovat vše na plochu, naimportovat a pak jen přepsat cestu k referenci.

Kdyby byly dotazy, tak do komentářů :-)

 

2 comments on “Kombinace OpenJUMP + Civil3D”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>